4.1 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024

Handbaliştii au câştigat al treilea meci de Divizia A : Potaissa Turda 24-31 HC Sibiu

HC1Handbal Club Sibiu a ajuns la a treia victorie din tot atâtea posibile în Divizia A. Sâmbătă, elevii antrenaţi de Matei Damian şi Nicolae Ştefan s-au impus la Turda cu scorul de 31-24 (15-14). Ei au pus alte puncte în clasament după succesul cu Potaissa II, şi mai important au un moral şi mai bun. Partida a fost dificilă pentru roş-negri, deoarece la formaţia gazdă au evoluat în teren şi cinci jucători de la echipa de Liga Naţională. Prima repriză s-a jucat de la egal la egal, cu puţin timp înaintea pauzei, cei din Turda având un avans de două goluri, 14-12. Sibienii au revenit şi au intrat la cabine în avantaj, scor 15-14. În a doua parte, jocul a mers cap la cap timp de aproximativ 12 minute, moment în care Potaissa a „căzut”, găsind de numai două ori plasa porţii lui Gabriel Şofronici, până la final. S-a încheiat 31-24 în favoarea HC Sibiu. Pentru handbaliştii noştri urmează duelul cu trupa Centrului de Excelenţă din Sighişoara. Meciul va avea loc în 4 octombrie, cu începere de la ora 16,00. Partida se desfăşoară în Sala Transilvania, iar intrarea este liberă. „Am reuşit să bifăm a treia victorie din tot atâtea posibile. Exact aşa ne-am dorit la începutul campionatului, iar sâmbătă aceasta, suntem convinşi că o vom obţine pe a patra dacă vom juca tot aşa”, au declarat oficialii sibieni.