Connect with us

Sport

Fără şanse în faţa Supercampioanei României! Elevele lui Alexandru Weber au pierdut meciul contra echipei HCM Baia Mare, scor 39-28

Georgian Fulea

Publicat

pe

Magura Cisnadie Handbal

Magura Cisnadie HandbalMăgura Cisnădie nu a putut face faţă pleiadei de vedete de la HCM Baia Mare. Jucătoarele lui Alexandru Weber au pierdut în Maramureş, scor 39-28 (19-15). Ele au ajuns la cea de-a doua înfrângere din tot atâtea posibile, după ce la sfârşitul săptămânii trecute au cedat, pe teren propriu, în faţa echipei CSM Bucureşti. Măgura a făcut o primă repriză bună în meciul de aseară, intrând la pauză cu patru goluri de recuperat, 19-15. În partea a doua s-a putut observa, ca şi în meciul cu bucureştencele, subţirimea lotului formaţiei din Cisnădie. Antrenorul Weber a folosit în cea mai mare parte a jocului aceleaşi handbaliste, lucru care nu a fost la fel pentru omologul său, Aurelian Roşca. Tehnician băimărean care a putut rula mult mai multe jucătoare. În consecinţă, plusul de prospeţime şi vitalitate al gazdelor s-a simţit odată cu trecerea timpului şi diferenţa a crescut până la 11 goluri. S-a terminat 39-28 pentru HCM Baia Mare. Roxana Gatzel a fost principala „gură de foc” a oaspetelor, marcând de nouă ori. De partea cealaltă, Dumanska (10), Nechita (9) şi Jezic (7) au marcat 75% din golurile câştigătoarei Supercupei României. Măgura Cisnădie : Monica Amoagdei, Adriana Chelaru, Cristina Ciuplea, Aurelia Cristoaica, Ştefania Florea, Ionela Goran, Natasa Krnic, Irina Lazarin, Ioana Manoilă, Maria Popescu, Cristina Popovici, Andreea Predoi, Mihaela Stănciulescu, Carmen Vesca, Yana Sitenka şi Roxana Gatzel. În runda următoare, Măgura Cisnădie va înfrunta pe Universitatea Cluj. Meciul va avea loc în această sâmbătă, cu începere de la ora 18,00.