Acum citesti:
Debut cu stângul pentru Dan Fleşeriu pe banca lui CSU! Înfrângere cu BC Târgu Mureş, scor 73-82.
Intreg articolul 5 minute de lectura

Cynthia PinterDan Fleşeriu a debutat pe banca lui CSU Sibiu cu un eşec. Echipa de suflet a tehnicianului din oraşul nostru a fost înfrântă de BC Târgu Mureş, scor 73-82 (36-37). Meciul din această seară a fost extrem de echilibrat în prima repriză, diferenţa făcându-se în a doua parte a disputei, timp în care valoarea superioară a oaspeţilor şi-a spus cuvântul. Primul sfert a conţinut singurele zece minute în care galben-albaştrii au oferit un baschet de nivel excelent. Jucătorii noştri au arătat determinare şi poftă de joc, iar asta s-a văzut pe parchet. „Vulturii” au condus în cea mai mare parte, mureşenii reuşind să revină în ultimele 60 de secunde şi să încheie la egalitate, 22-22. Sfertul al doilea a fost cel mai slab din toată partida. Puţine realizări de ambele părţi, fiind nevoie de peste 3 minute ca elevii lui Fleşeriu să marcheze. S-a mers cap la cap, oaspeţii marcând numai cu un punct în plus, scor 36-37.

Showmanul Hardy

Repriza secundă a început cu un coş de trei puncte ale lui Kemp, reuşită care parcă a vrut să spună că Mureşul va domina sfertul III. Şi exact aşa a fost, vizitatorii au pus 25 de puncte pe tabelă, cu şase mai mult decât gazde. Puncte care i-au ajutat pe mureşeni să se distanţeze la 55-62. Ultimul nivel a început cum nu se putea mai prost pentru CSU, cu oaspeţii mai precişi în atac, şi imediat s-a ajuns la 62-71 pentru aceştia (min.36). Boris Lalovic a intrat în atenţie pentru „vulturi” şi a marcat cinci puncte, pentru a duce scorul la 67-71. Paul şi Harrison au reuşit şi ei câte o aruncare, iar galben-albaştrii s-au apropiat la 71-73, cu mai puşin de două minute până la final. Când le era lumea mai dragă şi părea că băieţii lui Fleşeriu pot reveni, a reapărut la rampă Willie Kemp cu un coş de trei puncte şi a spulberat orice speranţă de victorie pentru sibieni. S-a încheiat 73-82, iar CSU Sibiu este aproape eliminată din Cupa României. Patru zile mai târziu, „vulturii” au la Mureş o misiune „imposibilă” de a răsturna calculele hârtiei şi a produce marea supriză.

Octavian Popa Calotă a fost cel mai bun marcator al meciului. Căpitanul sibienilor a avut 20 de puncte. El a fost urmat de către Kevin Hardy (18) şi Boris Lalovic (13), primul cu sferturile II şi III grozave. El a făcut show sub panou şi a reuşit câteva slam-dunkuri spectaculoase. Lalovic a jucat la rândul său foarte bine, într-o singură partidă arătând mai multe decât au făcut-o majoritatea baschetbaliştilor antrenaţi de Dan Fleşeriu, în duelurile amicale. De partea cealaltă, Goran Gajovic, Willie Kemp şi Laszlo Polyak au fost cei mai buni jucători. Atmosfera a fost foarte plăcută pe toată durata jocului, fanii Sibiului cântând fără oprire. Pentru CSU urmează returul din Cupa României iar apoi sezonul competiţional de Liga Naţională.