Connect with us

Sport

Daniel Natea pregăteşte apărarea trofeului cucerit în 2014 la Grand Prix-ul de la Abu Dhabi

Georgian Fulea

Publicat

pe

Daniel Natea1

Daniel Natea1 JUDODaniel Natea se pregăteşte să îşi apere trofeul cucerit anul trecut în Emiratele Arabe Unite. Cel mai bun judoka al categoriei +100 de kilograme la Grand Prix-ul de la Abu Dhabi, din anul 2014, este printre favoriţi cuceririi medaliei de aur şi la concursul ce a început de ieri. Colosul sibian va intra pe tatami în ziua de duminică, fiind singurul component al României ce a mai rămas în turneu, după ce fetele au luptat în prima zi. Loredana Ohâi s-a descurcat cel mai bine. Clujeanca a terminat pe poziţia a treia la categoria 57 de kilograme. Monica Ungureanu a încheiat pe locul al cincilea. Andreea Chiţu a pierdut în sferturi, Violeta Dumitru a fost învinsă în optimi, iar Corina Căprioriu a cedat în primul tur. Evenimentul are la start 489 de sportivi, din 88 de ţări. Grand Prix-ul de la Abu Dhabi este dotat cu premii în valoare de 150.000 de dolari. Turneul are puncte foarte multe puse în joc, ceea ce este foarte important în vederea calificării la Jocurile Olimpice de la Rio (2016). Învingătorul va lua 500 de puncte. Partidele cele mai importante din întrecerea asiatică vor fi transmise în direct pe Digi Sport, de la ora 15,00.

Daniel Natea a fost iniţiat în tainele judo-ului de performanţă la Sibiu sub îndrumarea antrenorului Ionel Chioveanu, la CS Temerarul Sibiu. El a mai fost pregătit de către Octavian Creţu la Şcoala Sportivă, iar de mai bine de doi ani de zile este antrenat de Iulian Crăciun, la CS Valleriana Târgovişte.