Connect with us

Sport

Hwarang Sibiu, clubul ce a dat campionul european şi mondial la Taekwon-do ITF, într-un an 2015 formidabil

Georgian Fulea

Publicat

pe

Dorian Neagu si antrenorul Florin B  rlu  1
Bannet continental 29 aprilie

Dorian Neagu alături de antrenorul Florin BîrluţAnul competiţional 2014-2015 a fost unul formidabil pentru CS Hwarang Sibiu. Clubul din oraşul de pe malul Cibinului a dat primul campion mondial sibian după patru ani de zile. Dorian Neagu a reuşit această uriaşă performanţă în Taekwon-do ITF. El a avut un an spectaculos, sezon în care luptătorul a obţinut aur naţional, european şi mondial. Asta, pe lângă aur de la Cupa „TKD Champions League” şi medaliile de la Cupa României. În afară de Dorian, Andreea Pavel a fost a doua sportivă de la CS Hwarang Sibiu ce s-a întors de pe tărâm străin cu un rezultat mare. Sibianca a obţinut medalia de bronz la lupte junioare, la primul Campionat European din carieră. Şi asta nu a fost tot, echipa de seniori compusă din Dorian Neagu, Radu Neagu, Alex Băilă şi Tudor Răzvan a dominat întrecerile din ţara noastră, deşi a fost una din cele mai tinere formaţii participante în concursuri. Oana Pavel a fost imbatabilă la copii lupte şi tull, iar Ana Drăgan a avut un campionat naţional deosebit. Toţi au fost antrenaţi de tehnicianul numărul I în categoria sporturilor neolimpice pe 2014, Florin Bîrluţ. „Suntem pe locul III pe ţară ca ranking. Făcând o analiză pe 2015, avem mai multe categorii câştigate. Am avut 3 sportivi selectaţi la lotul naţional, Dorian Neagu a fost campion mondial, european şi naţional, iar Andreea Pavel a câştigat medalia de bronz la Campionatul European. O împlinire pentru că am un sportiv care a reuşit să câştige aproape tot ce se putea. A fost un an frumos iar la anul mă aştept să repetăm”, a declarat extraordinarul antrenor sibian.
Dorian Neagu si antrenorul Florin BîrluţDorian Neagu Campion MondialDorian Neagu Campion Mondial Spargeri Forta1