Victorie în România, eşec în Letonia

Georgian Fulea

Publicat

pe

BC Gaz Metan Mediaş a avut 2 partide total opuse ca rezultat şi joc în numai 4 zile. Dacă în primul meci din campionatul românesc de baschet masculin s-au impus într-o manieră dominantă, în al doilea din FIBA Eurochallenge au fost înfrânţi fără drept de apel.
Axa România-Letonia a început, sâmbătă, la Bucureşti în faţa lui CSM, când elevii lui Marcel Ţenter au făcut spectacol, câştigând toate cele 4 sferturi, 20-15, 20-18, 22-21 şi 23-13 pentru victoria cu scorul final de 85-67. Apoi a urmat, marţi, deplasarea în Letonia, unde târnăvenii au pierdut toate cele 4 sferturi, în faţa lui Ventspils. Astfel, medieşenii au cedat cu 94-64 (29-16; 23-17; 22-14; 22-17).
După aceste rezultate, medieşenii se menţin în ambele competiţii cu şanse de a le câştiga pe amândouă sau a reuşi o performanţă foarte bună.