5.1 C
vineri, aprilie 19, 2024

Cristiano Ronaldo, cel mai bun sportiv european al anului

Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, care a câștigat în 2016 Liga Campionilor, Supercupa Europei și Cupa Mondială a Cluburilor cu Real Madrid, precum și Campionatul European cu naționala Portugaliei, a fost ales cel mai bun sportiv european al anului, în ancheta agenției poloneze de presă PAP, la care a participat și AGERPRES.
Cristiano Ronaldo a ocupat primul loc, cu 204 puncte, fiind urmat de tenismanul britanic Andy Murray, campion olimpic anul acesta la Rio, 180 de puncte. Murray a câștigat turneul de Mare Șlem de la Wimbledon în 2016, dar și Turneul Campionilor.
Treapta a treia a podiumului a fost ocupat de înotătoarea maghiară Katinka Hosszu, triplă campioană olimpică la Rio, cu 136 puncte.
Ancheta a ajuns la a 59-a ediție a sa, la care au participat 27 de agenții de presă naționale și internaționale: AFP (Franța), AGERPRES (România), ANP (Olanda), APA (Austria), ATA (Albania), BELGA (Belgia), BELTA (Belarus), BTA (Bulgaria), CTK (Cehia), DPA (Germania), EFE (Spania), ELTA (Lituania), FENA (Bosnia&Herțegovina), HINA (Croația), LETA (Letonia), LUSA (Portugalia), MOLDPRES (R. Moldova), MTI (Ungaria), SDA-ATS (Elveția), SHGSK (Kosovo), SID (Germania), SITA (Slovacia), STA (Slovenia), TANJUG (Serbia), TASS (Rusia), UKRINFORM (Ucraina)