Jucătorii Gazului Metan au intrat pe ultima sută de metri cu pregătirile pentru debutul noului sezon din Liga I. Medieșenii întâlnesc luni după amiaza pe teren propriu Concordia Chiajna, de la ora 18.15. Antrenorul Mihai Teja a spus că se așteaptă la o partidă grea cu ilfovenii, care s-au întărit serios în această vară. Teja a vorbit și despre faptul că va acorda credit tinerilor, 6 juniori fiind cooptați în lotul echipei mari în această vară. Mihai Teja a afirmat că deși nu este ușor pentru cei 6 juniori să facă pasul la echipa mare, însă speră ca aceștia să facă față presiunii. În privința transferurilor, Teja a spus că în afara celor 4 transferați în această vară, în perioada următoare vor mai sosi 3 sau 4 fotbaliști.
“Am intrat în linie dreaptă, în ultima săptămână înaintea meciului cu Concordia Chiajna, o echipă bună și omogenă și eu cred că ne așteaptă un meci foarte greu mai ales că din ceea ce am văzut Concordia s-a întărit în această vacanță. De fapt, cred că pentru noi fiecare meci va fi o finală și trebuie să începm bine din prima etapă ca să nu mai fim în aceeași situația ca anul trecut, pentru că este foarte greu să joci fiecare meci cu presiune.
Nu va fu ușor pentru că le acordăm o șansă și tinerilor care sunt în pepiniera noastră. Am luat în cantonament 6 jucători și au rămas aceeași 6 jucători. Îmi place să lucrez cu tineri, le dăm o șansă iar acum depinde doar de ei dacă profită sau nu. Nu este ușor să faci pasul de la juniori la echipa mare, mai ales că atunci când joci pe puncte și pe bani presiunea este mare și depinde cine poate să facă față presiunii.
Încercăm și în ceea ce privește achizițiile să luăm mai puțini jucători, dar cu o calitate mai bună. Încercăm să ne încadrăm în bugetul nostru, care nu este foarte mare. Mai urmărim jucători și o să mai vină 3-4 jucători și pe parcurs încercăm să facem o echipă care să fie o nucă tare în campionat și care să joace un fotbal bun. Echipa este cristalizată deja pentru că majoritatea jucătorilor de anul trecut sunt aici. Au rămas aceeași jucători și au mai venit până acum 4 fotbaliști noi”, a spus antrenorul Gazului Metan.




