6.3 C
Sibiu
vineri, noiembrie 14, 2025

Concertul educativ „Petrică și Lupul” de la Filarmonica de Stat Sibiu, anulat

Cele mai citite

Activitatea Filarmonicii de Stat din Sibiu este afectată de răspândirea coronavirusului.
Astfel, potrivit reprezentanților instituției, concertul educativ „Petrică și Lupul”, programat să aibă loc vineri, 13 martie, de la ora 10, a fost anulat.
„Momentan am decis anularea concertelor educative din această săptămână, ca măsură de siguranță pentru protejarea celor mici. În ceea ce privește restul evenimentelor, revenim cu detalii în cel mai scurt timp”, au anunțat reprezentanții FIlarmonicii de Stat Sibiu.
Basmul “Petrică şi Lupul” este o poveste imaginată de compozitorul rus Serghei Prokofiev, plină de umor și suspans, în care personajele pitoreşti sunt interpretate chiar de instrumente muzicale.
De asemenea, solistul concertului simfonic din Stagiunea ”Beethovenescu” de joi, 12 martie, flautistul Dieter Flury din Austria, nu va mai putea ajunge la Sibiu.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

EDITORIAL. Târgul de Crăciun. Cine o are mai mare (manifestarea): Sibiul sau Craiova?

Astăzi, 14 noiembrie, are loc deschiderea oficială a Târgului de Crăciun de la Sibiu. Și de la Craiova. Rivalele...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect