Dolarul american a trecut, luni dimineața, de 4,7 lei

Cele mai citite

Luni dimineața, dolarul american era cotat la peste 4,7 lei pe piața românească.
Potrivit Biziday, dolarul a depășit 4,7 lei, un record al tuturor timpurilor, și este la cel mai mare nivel din ultimele două decenii față de euro și alte valute forte.
Potrivit unei analize Reuters, dolarul a atins luni maximul ultimelor decenii – 1,05 dolari/1 euro, 130 yeni/1 dolar, 1,22 dolari/1 liră sterlină și la paritate cu francul elvețian. Pe piața românească, dolarul american este cotat luni dimineața la peste 4,7 lei, față de 4,68 de lei, cât a fost vineri la cursul oficial al BNR.
Creșterea inflației, războiul din Ucraina și carantina din China (Beijing și Shanghai) au indus nesiguranță în piețe, pe fondul creșterii dobânzilor pentru dolar, se mai arată în analiza Reuters.

spot_img
spot_img
Ultimele știri

SCANDAL DUPĂ RETROGRADARE! Suporterii sibieni au răbufnit: „Ați făcut orașul de râs! Ne-ați băgat în B, mercenarilor! Dezbrăcarea!”

Hermannstadt a avut una dintre cele mai dureroase seri din istoria recentă a clubului și a fost nevoită să...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect