Cântece pe locuri sfinte

Cele mai citite

Pe parcursul a trei zile, corul Bisericii Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril din strada ªtefan cel Mare din Sibiu a făcut un pelerinaj în Moldova, organizat de Pr. Protopop Gheorghe Sebu şi dirijorul corului, prof. Cosmina Bota. Printre obiectivele vizitate se numără mănăstirile Durău, Neamţ, Secu, Agapia etc. „La mănăstirea Secu am fost primiţi cu căldură şi invitaţi să cântăm duminica la Sfânta Liturghie. Corala bisericii a avut o prezentare spectaculoasă. Nu este uşor să te sincronizezi cu preoţii din mănăstire şi tipicul impus de aceştia”, a spus pr. Protopop Gheorghe Sebu. „Muzica este o artă. Când glasurile se sincronizează în muzica bisericească, se transmite calitatea şi armonia vocilor, îţi simţi sufletul împlinit. Ne-am bucurat de aprecieri din partea unor oameni care cunosc acest gen muzical şi care presupune o anumită cultură. Vom încerca să promovăm corul cu toate valorile sale”, a ţinut să precizeze domnişoara Cosmina Bota. La finalul Sfintei Liturghii de la Secu, părintele Veniamin a mulţumit corului sibian „Ca preot, am slujit la biserică, în Iaşi, alături de un cor. Iubesc această muzică. ªtiu ce muncă presupune un cor pe patru voci. Vă felicit pe toţi şi sunt sigur că aveţi mari perspective. Bunul Dumnezeu să vă ajute! (C.B.)

spot_img
Ultimele știri

Se ÎNCHID bulevarde și străzi importante din Sibiu. Vezi unde nu vei putea circula

Șoferii din Sibiu trebuie să se pregătească pentru restricții importante de circulație la începutul săptămânii viitoare.În zilele de 30...

Știri pe același subiect