Expoziție atipică: Picturi realizate peste cicatricile și intervențiile cauzate de boli oncologice

Cele mai citite

Artă transpusă peste cicatricile și intervențiile medicale cauzate de bolile oncologice este subiectul unei expoziții care va fi vernisată vineri, în Mediaș

Municipalitatea medieșeană, prin Direcția pentru Cultură, organizează în colaborare cu Asociația „Oameni Buni” din Cluj Napoca expoziția temporară de fotografie intitulată „(On)Cool Art – Body painting pe cicatrici oncologice”.

Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 21 aprilie, ora 15:30, la sediul Muzeului Municipal de pe strada Mihai Viteazu, numărul 46, aceasta rămânând deschisă publicului până în data de 5 mai 2023.

Conceptul acestei expoziții este unul cu totul inedit. El cuprinde sub formă de imagini modele care au fost pictate și apoi fotografiate, reușind să creeze o formă de artă transpusă peste cicatricile și intervențiile medicale cauzate de bolile oncologice.

Locuri de muncă

Ideea unei astfel de expoziții atipice reprezintă și un mod de încurajare a celor trecuți prin astfel de suferințe, de acceptare a faptului că urmele rezultate pe parcursul tratamentelor nu reprezintă un stigmat, ci din contră, ele pot aminti puterea și voința celor care au reușit să învingă în lupta cu această boală nemiloasă.

De asemenea, se dorește crearea unei comunități, care să-și împărtășească experiențele din timpul tratamentului oncologic, oameni care, împreună, pot învăța că o atitudine optimistă și pozitivă are multe beneficii pentru sănătate.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

spot_img
Ultimele știri

Legea salarizării 2026: Dragoș Pîslaru spune că revendicările sindicatelor depășesc 20 de miliarde de lei, dar statul poate aloca doar 12,1 miliarde

Ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat vineri că noua lege a salarizării unitare este...

Știri pe același subiect