17.3 C
Sibiu
joi, iulie 4, 2024

Poli Iași – FC Hermannstadt 1-3: Sibiul câștigă cu dubla lui Balaure și un gol memorabil semnat Gabi Iancu

Publicitate

Cele mai citite

FC Hermannstadt a câștigat primele puncte din actuala ediție de Superligă, 3-1 în deplasarea de duminică, la Politehnica Iași.

Politehnica Iași a avut prima mare ocazie a partidei. Alin Roman a șutat în minutul 10 din afara careului, de la aproximativ 18 metri, dar mingea a lovit bara din stânga lui Letica.

La faza imediat următoare, în minutul 11, pe un atac foarte rapid, Neguț a fost angajat în careu și a trimis pentru Balaure, care a înscris fără nicio problemă.

Ieșenii au încercat o replică rapidă, în minutul 14. Șerban a șutat cu stângul din afara careului, dar Letica a prins cu multă siguranță.

Tot gazdele au avut o nouă oportunitate în minutul 25. Gheorghiță a driblat doi adversari, a intrat în careu și a șutat în plasa laterală.

Sibienii au avut ultima mare ocazie a primei reprize. Baba Alhassan a scăpat spre poarta gazdelor, însă șutul său s-a dus mult peste poartă.

FC Hermannstadt și-a dublat avantajul în minutul 59. Silviu Balaure a primit o pasă sclipitoare, a dejucat pasul la ofsaid al gazdelor și a reușit să înscrie.

Poli Iași a avut o ocazie mare de a reintra în joc. În minutul 68, Luis Phelipe a șutat cu latul, din centrul careului, milimetric pe lângă vinclul porții sibienilor.

Ieșenii au înscris în minutul 73 al partidei. Același Luis Phelipe a avut o incursiune extraordinară în careul sibienilor, i-a pasat perfect lui Jatoba, care a redus din diferență.

Poli Iași a rămas în inferioritate numerică în minutul 82. Robert Ion a fost eliminat după o intrare dură asupra lui Mino Sota.

Același Mino Sota a avut o caozie uriașă de a înscrie în minutul 85, șutul său lovind bara porții ieșenilor.

Gabi Iancu a închis tabela în minutul 87 cu un gol fantastic. Acesta a primit o pasă foarte bună în careu, de unde a înscris cu călcâiul stâng.

În prelungirile partidei, Petrișor Petrescu a scăpat spre poarta lui Ailenei, a șutat în forță, dar portarul gazdelor a reușit să respingă.

Nu s-a mai întâmplat nimic notabil până la finalul partidei, iar jucătorii lui Marius Măldărășanu au obținut primele puncte din actuala ediție de campionat.