30.2 C
duminică, iulie 7, 2024

România a părăsit Campionatul European marți seara, în faza optimilor de finală, după ce a fost învinsă cu 3-0 de Olanda.

Olandezii au avut prima oportunitate a partidei în minutul 11. Simons l-a căutat pe Depay cu o pasă în careu, dar Niță a avut o intervenție excepțională. Ulterior, de la margine a fost semnalizată poziția de ofsaid.

Trei minute mai târziu, România a avut o bună ocazie de a deschide scorul. Dennis Man a avut o incursiune în marginea careului, însă a șutat milimetric peste poartă.

Olandezii au deschis scorul la prima ocazie mai importantă. În minutul 20 Gakpo a avut o acțiune individuală, a pătruns pe partea stângă în careu și a șutat fără speranță pentru Niță.

Olanda a mai avut o ocazie bună în minutul 27. Radu Drăgușin are o intervenție excelentă la acțiunea ofensivă a olandezilor cu Depay în prim-plan.

Același Drăgușin a intervenit providențial în minutul 31, când a deviat în corner o centrare excelentă.

În minutul 42, Olanda a fost la un pas să-și dubleze avantajul. Racovițan a pierdut un duel cu Dumfries, iar mingea a ajuns ulterior la Xavi Simons, care a șutat puțin pe lângă.

Olandezii au avut primele oportunități ale reprizei secunde. În minutul 49, Reijnders a avut o pătrundere spectaculoasă, dar Racovițan a blocat excelent șutul.

O ocazie mult mai mare a fos tîn minutul 53. Depay a fost foarte aproape de a înscrie după o bâlbâială în careul nostru, dar Niță a reușit să prindă mingea în cele din urmă.

Patru minute mai târziu, tot olandezii au avut ocazia desprinderii pe tabela de marcaj. Van Dijk a reluat excelent cu capul, dar mingea a lovit bara și s-a dus în aut.

Portarul Naționalei a fost un adevărat înger păzitor în minutul 64, când a respins șutul lui Gakpo.

După două minute, Gakpo a trimis mingea în poartă, însă acesta s-a aflat în poziție de ofsaid în momentul în care a primit mingea de la Mallen.

În minutul 68 s-a înregistrat o nouă ocazie pentru Olanda. Depay a trimis pe sub zid, din lovitură liberă, însă balonul a trecut puțin pe lângă bară.

O ocazie uriașă a avut Olanda în minutul 73. Din 6 metri, Veerman a trimis milimetric pe lângă bara din stânga porții lui Niță.

Inevitabilul s-a produs în minutul 83. Drăgușin a încercat să protejeze mingea și să o lase să iasă în afara terenului, dar Gapko a fost mai rapid și a interceptat-o. A trimis-o în 6 metri, de unde Malen a îndeplinit o simplă formalitate și scorul s-a făcut 2-0.

Olandezii au înscris și golul 3 în minutele de prelungire. Pe un contraatac Malen a mai punctat o dată și a făcut ”dubla”.