13.2 C
Sibiu
vineri, aprilie 17, 2026

Petiție: Mii de persoane cer retragerea cetățeniei române pentru moldovenii care nu locuiesc în România

Cele mai citite

Mii de persoane au semnat o petiție prin care se solicită retragerea cetățeniei pentru moldovenii care nu locuiesc în România.

În una dintre ele, semnată deja de peste 16.000 de persoane, se cere retragerea cetățeniei românilor din Republica Moldova, în timp ce a doua se referă la verificarea modului în care s-a acordat cetăţenia.

„Anularea cetăteniei Române persoanelor din Republica Moldova ce nu săvârșesc o activitate , nu au o proprietate, nu plătesc taxe și impozite sau au doar o adresa fictivă pe teritoriul României!”, este argumentarea unei petiții, semnată deja de peste 16.000 de pesoane.

„Doar se folosesc de noi și tot numai rusește vorbesc. O duc bine, mersi în Vest cu pașapoartele noastre și trăiesc acolo de pe urma apartamentelor pe care le cumpară lângă noi, dracu’ știe cu ce bani. (…) Din cauza tuturor astora, județele Iași și Vaslui pe nedrept ies ultimele la prezența la vot, fiindcă ăștia locuiesc și câte 15.000 la o aceeași adresa fictivă.”

Publicitate

„Nu sunt de acord ca ei să voteze la alegerile prezidențiale în contra dorinței poporului român, contra libertății și contra curățeniei țării de corupție.”

„Semnez pentru că este ilegal să folosiți pașaportele sau buletinele pentru vot, nu aveți voie să vă implicați în țara noastră!”

„Cetățenii Moldovei nu au drepturi în România, pașapoartele abuzive româneşti ale moldovenilor e necesar să fie anulate pe motiv că noi, cetăţenii români, nu votăm președintele Moldovei, Moldova a cerut independenţa faţă de România, rămâneți independenţi”.

În ceea ce priveşte ce-a de-a doua petiţie, aceasta a fost înregistrată pe platforma petitieonline.com luni, 19, mai, la o zi după alegeri, şi se referă la verificarea modului în care s-a obţinut cetăţenia română.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

spot_img
Ultimele știri

Scandal uriaș: cerere oficială ca Pfizer să plătească 1.200 de euro lunar românilor care s-au vaccinat anti-COVID

Partidul Oamenilor Tineri, condus de Ana-Maria Gavrilă, cere statului român să inițieze acțiuni legale împotriva companiei Pfizer pentru recuperarea...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect