11.3 C
Sibiu
vineri, noiembrie 7, 2025

Ministrul Educației despre burse. „Nu vor fi diminuate ca valoare, vor fi mai puține”

Cele mai citite

Ministrul Educației, Daniel David, a venit cu unele precizări în direct la Digi24 pentru a lămuri controversele recente privind bursele elevilor și studenților, în contextul anunțatelor reduceri bugetare.

Daniel David a respins ideea că bursele vor fi diminuate ca valoare, dar a admis că acestea vor fi acordate mai restrictiv, pe criterii mai riguroase de performanță.

„Nu va fi și mai mică! O să fie mai puține burse. Nimeni nu spune că trebuie să scadă valoarea burselor.

Vor fi mai puține burse, probabil, fiindcă trebuie să reducem fondul de burse. Nimeni nu vrea să îl reducă, dar de undeva trebuie să tăiem”, a declarat ministrul, în dialog cu moderatoarea emisiunii.

Publicitate

Daniel David a subliniat că întreaga discuție are loc în contextul unei presiuni bugetare serioase.

„Premierul spune că trebuie să redimensionăm fondul de burse, dar noi toți ne opunem, oarecum, fără să înțelegem clar despre ce discutăm”, a mai precizat David.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

ULTIMA ORĂ: Încă un medic a murit în timpul gărzii într-un spital din România

O doctoriță în vârstă de 66 de ani de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii din Cluj-Napoca a...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect