7.9 C
Sibiu
sâmbătă, aprilie 18, 2026

FOTO: Două hectare de pădure și vegetație uscată au ars în județul Sibiu

Cele mai citite

UPDATE 9 IULIE: „În cursul serii trecute, pompierii militari și voluntari s-au retras de la fața locului, întrucât din cauza condițiilor meteorologice (ploaie și vijelie), nu se mai impunea intervenție în zona manifestării incendiului.

Acesta a afectat o suprafață totală de două hectare de teren (vegetație uscată, litieră și fond forestier)

În supraveghere, având în vedere condițiile meteorologice, au rămas membrii ai Ocolului Silvic Săliște”, a precizat Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

UPDATE: „Pompierii militari, alături de pompierii voluntari și membri Ocolului Silvic Săliște au reușit localizarea incendiului, astfel încât acesta să nu se mai extindă.

Se acționează în continuare pentru stingerea focarelor.

Intervenția este de lungă durată, întrucât terenul este accidentat și greu accesibil”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ștefan.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Pompierii sibieni intervin în localitatea Jina pe Valea Dobrei pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată, litieră și fond forestier care se manifestă pe o suprafață de aproximativ două hectare.

„La fața locului sunt mobilizate o autospecială de stingere incendii de pădure și o autospecială de primă intervenție. De asemenea, intervin și SVSU Jina și Ocolul Silvic Săliște.

Zona este greu accesibilă. Misiunea este una de lungă durată și este în desfășurare”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Publicitate

spot_img
Ultimele știri

FOTO/ULTIMA ORĂ – Scenariu surpriză: Georgescu, propus premier după o întâlnire discretă?

O întâlnire discretă între George Simion și Călin Georgescu, desfășurată vineri la Biblioteca Națională din București, ridică semne de...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect