Locuitorii din Moșna și nu numai sunt așteptați la sfârșitul acestei săptămâni la cel mai cunoscut eveniment al anului: Festivalul Verzei.
Manifestarea, ajunsă la ediția a 17-a, va avea loc sâmbătă, 12 octombrie, pe platoul din fața Căminului Cultural Moșna, începând cu ora 13.
Ca în fiecare an, în a doua săptămână din octombrie, la Moșna, se petrece și se gustă apetisante produse preparate cu și din varză de gospodinele din comunitate.
Manifestarea a devenit în ultimii 17 ani o adevărată tradiție, atât pentru produsele oferite vizitatorilor, cât și pentru programele artistice pregătite pentru această zi.
Programul artistic cuprinde nume importante ale folclorului românesc.
Vor fi prezenți la Moșna, printre alții, Sava Negrean Brudașcu, Mariana Anghel, Zorica Savu, Robert Târnăveanu, Ilie Medrea, Mirela Mănescu Felea, Alex de la Orăștie, Ionela Moruțan, Marcel Părău, Valerica Ianoși Marian, Aurica Bacea, Luminița Țicleanu, Costel Popa, Bianca și Diana Crețu, Silviu Avram, membrii Școlii de Dans „Vasile Stoia”, Bogdan Boeriu, Ansamblul „Cununița Moșna”, Filuț Tabără, Andrei Jata, Grupul Vocal „Bobocei de pe Târnave”, Daria Stoia și Formația de Dansuri „Stele Romani” din Moșna.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.