Daniela Arnăutu
Premierul României, Ilie Bolojan, a declarat, într-un podcast realizat de Andi Moisescu, faptul că trebuie luate măsuri ferme pentru a descuraja „nemunca”.
Șeful Guvernului a mai spus că actualele politici sociale permit, deseori, evitarea muncii, iar costurile sunt foarte mari pentru bugetul statului. Prin urmare, premierul dorește reducerea ajutoarelor de șomaj, eliminarea pensionărilor anticipate, controlul strict al concediilor medicale, dar și revizuirea sistemului de acordare a indemnizațiilor de handicap.
„Trebuie să eliminăm posibilitatea pensionării anticipate”
„În condițiile în care te poți pensiona la 48–50 de ani, gândiți-vă că oamenii pleacă din activitate exact la vârful maturității profesionale, când ar putea întoarce comunității acumularea pe care au făcut-o în 20–25 de ani, ei pleacă în pensie. Asta nu este sustenabil. Trebuie să eliminăm posibilitățile de pensionare anticipată și să ducem toate pensionările cât mai aproape de vârsta standard de 65 de ani”, a declarat Bolojan.
Peste 950000 de români iau indemnizație de handicap
De asemenea, premierul a mai spus că există semne de întrebare și în privința indemnizațiilor de handicap.
„România are peste 950.000 de persoane care beneficiază de indemnizație de handicap, ceea ce este mult”, a mai afirmat premierul.
Bolojan a dat de înțeles că ar putea exista niște mecanisme prin care persoane apte de muncă evită activitatea economică.
Totuși, el a precizat că măsurile nu urmăresc reducerea sprijinului pentru persoanele vulnerabile, ci acordarea lui în mod corect.
Milioane de zile de medical, anual
Concedii medicale și costuri de miliarde pe care le reprezintă ele sunt o altă problemă semnalată de Bolojan. „Avem milioane de zile pe an de concedii medicale luate atât din sectorul public, cât și din sectorul privat, iar anul trecut am plătit aproximativ șase miliarde de lei pentru concedii medicale în România”, a spus Bolojan, care a precizat că există suspiciuni de abuz.
El a subliniat că problema nu este boala reală, ci tiparele statistice suspecte. „Nu se pune problema să nu mai dai concedii medicale, oamenii se îmbolnăvesc. Dar când vezi o explozie de îmbolnăviri între Crăciun și Anul Nou sau între Paștele ortodox și cel catolic, înseamnă că ceva nu este în regulă”, a declarat premierul.
Guvernul trebuie să creeze un cadru ce favorizează munca
Premierul Ilie Bolojan a declarat că toate aceste probleme pot fi corectat doar prin reguli noi și corecte.
„Dacă nu luăm măsuri, vom continua să ne împrumutăm ca să plătim sisteme care nu funcționează. Nu poți avea o economie sănătoasă cu prea puțini oameni care muncesc și prea mulți care trăiesc din transferuri. Asta este realitatea și trebuie spusă”, a declarant Bolojan.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI




