Daniela Arnăutu
Economistul Andrei Caramitru a făcut previziuni pentru anul ce va veni și, în opinia sa, totul are o tentă de roz, atât în privința politicii, cât și a justiției și a redresării situației financiare a țării, dar și a războiului din Ucraina, care, evident, se va încheia.
Andrei Caramitru a făcut un scenariu pentru 2026, ce include previziunile sale pentru anul 2026 și pe care l-a postat pe Facebook. El spune că Ilie Bolojan va rămâne premier până la finalul anului ce va veni, iar președintele Nicușor Dan nu va fi suspendat.
Deficitul scade iar economia crește
În opinia lui Caramitru, „deficitul scade la 6%, cu estimări de 4% pentru 2027”. De asemenea, Andrei Caramitru susține că moneda națională își va reveni, iar cursul paritatea cu euro va scade la 5,2, asta în timp ce inflația, spre sfârșitul anului 2026, scade și ea, iar dobânzile scad substanțial. „Economia crește un pic peste estimările actuale, cu o tendință foarte bună în a doua parte a anului”, mai scrie Caramitru.

Viktor Orban pierde alegerile, iar democrații preiau majoritatea în Congresul SUA
Previziunile lui Andrei Caramitru nu se opresc doar la România, ci ne spune și cum vede el viitorul, nivel planetar.
„Viktor Orban (premierul Ungariei- n.r.) pierde alegerile. În SUA – democrații preiau majoritatea în Congres. După câteva luni de haos, se semnează pace (parțială sau întreruperea ostilităților) între Ucraina și Rusia. Prețul petrolului scade cu încă 10-20%”, mai scrie economistul.
Succesorul lui Putin va încerca un acord economic de salvare a Rusiei
Caramitru are previziuni și în privința viitorului Rusiei.
„Putin nu este șeful Federației Ruse la sfârșitul lui 2026 (posibil kaput sau retras). Succesorul lui vine cu mandat să negocieze un acord economic de salvare a Rusiei cu vestul”, susține Caramitru.
De asemenea, el vede și un posibil al Treilea Război Mondial, pornit din Asia: „Tensiunile în Asia cresc substanțial, în jurul Taiwanului și relatiei China-Japonia. Se vorbește de risc de ww3 în 2027, cu epicentrul în Asia”.
Diaspora devine isterică și apar schimbări în Justiție
„AI și roboții devin tema mare de frică globală și de tensiune socială. Extrema dreaptă folosește acest stres pentru a vorbi de scoaterea afară a imigranților. Diaspora noastră devine și mai isterica / stresată.
Lia S. (Savonea – președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție – n.r.) și șeful DNA sunt out. Se refac (parțial, nu perfect) legile Justiției”, mai susține economistul.
Călin Georgescu, arestat sau fuge din țară
Previziunile lui Andrei Caramitru nu se opresc aici. El mai scrie că „în politică la noi apar ca nume pentru viitor Kovesi și Maia Sandu. CG (Călin Georgescu – n.r.) e arestat sau fuge din țară”.
La finalul previziunilor sale, Caramitru adaugă: „asta e pe informații actuale, nu e o previziune perfectă, e ce cred eu că are probabilitate mare. Probabilitățile se schimbă în funcție de evenimente pe care nu le putem ști acum. Dacă 5/10 se îndeplinesc e deja fff bine. Hai să salvăm postarea și să vedem peste un an ce a ieșit. E fun!”.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI




