-4.8 C
Sibiu
miercuri, ianuarie 14, 2026

Se impozitează darul de nuntă în 2026? ANAF infirmă zvonul!

Cele mai citite

Daniela Arnăutu

În urma unei serii de articole apărute în spațiul public și propagate pe rețelele de socializare s-a vehiculat ideea că darurile primate la evenimentele de familie – nunți, botezuri, cumetrii – vor fi impozitate de ANAF, instituția a venit cu precizări care infirmă acest zvon.

ANAF recomandă tuturor românilor să se informeze din surse oficiale și precizează că sumele primate cadou la nunți, botezuri și alte evenimente de familie nu sunt impozitate.

Publicitate

Ce sume sunt impozitabile

ANAF precizează că aceste sume, primate ca dar la nunți, botezuri etc. nu trebuie declarate și nu intră în categoria sumelor impozitabile. Deaci, darurile de familie, moștenirirle, donațiile rămân neimpozitabile.

Potrivit legislației în vigoare, acestea nu sunt venituri recurente, nu provin din activități economice, investiții sau activități independente.

De asemenea, potrivit ANAF, ca și până acum, sumele impozitabile sunt veniturile din salarii, chirii, activități economice, investiții, drepturi de autor, jocuri de noroc.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

ULTIMA ORĂ: Atenție, studenți! Ilie Bolojan va fi ministru interimar al Educației. Ce tăieri se pregătesc

Ilie Bolojan a transmis preşedintelui Nicuşor Dan propunerea de a prelua interimar şi funcţia de ministru al Educaţiei."Premierul Ilie...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect