2.9 C
Sibiu
sâmbătă, ianuarie 31, 2026

Bărbat din Cisnădie, ridicat de polițiști și dus direct în arest

Cele mai citite

Un cisnădian în vârstă de 36 de ani, a fost reținut de polițiști după ce a încălcat de mai multe ori un ordin de protecție.

Urmare a cercetărilor efectuate într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunii de încălcare de către o persoană împotriva căreia a fost emis un ordin de protecție a oricăreia din măsurile prevăzute, polițiștii din cadrul Poliției orașului Cisnădie au reținut pentru 24 de ore un bărbat bănuit de săvârșirea acestei fapte.

„Luni, în jurul orei 12.45, polițiștii Politiei Orașului Cisnădie au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că bărbatul, în vârstă de 36 de ani, ar fi încălcat măsurile dispuse prin ordinul de protecție, în sensul că s-a apropiat la o distanță mai mică de 100 metri față de aceasta.

De asemenea, polițiștii au reținut, în urma administrării probatoriului în cadrul dosarului penal, alte două încălcări ale ordinului de protecție produse la data de 17.09.2025, respectiv 13.10.2025, prin aceea că a contactat victima prin intermediul unei aplicații telefonice.

Publicitate

În baza probatoriului administrat în cauză, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Alba, urmând a fi prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă.

Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de încălcarea oricăreia dintre măsurile dispuse prin ordinul de protecție„, spune Luciana Lazăr, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

FOTO: Arhivă

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

Au explodat vânzările pentru ochelarii de soare purtați de Emmanuel Macron la Davos. O mică afacere din Franța, transformată peste noapte

Ochelarii de soare purtați de președintele Franței, Emmanuel Macron, la Forumul Economic Mondial de la Davos au devenit un...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect