Pe fondul temperaturilor ridicate anunțate de meteorologi pentru perioada următoare, Primăria a amenajat 11 puncte de hidratare și răcorire în diferite zone ale orașului, pentru a veni în sprijinul sibienilor afectați de caniculă.
Măsura a fost luată la solicitarea Direcției de Sănătate Publică a Județului Sibiu, iar punctele au fost instalate de Serviciul pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei. Acestea sunt amplasate în spații ferite de razele directe ale soarelui și vor fi alimentate permanent cu apă și pahare de unică folosință.
Sibienii și turiștii care au nevoie de o pauză de la căldura sufocantă se pot adăposti și hidrata în următoarele locații:
La sediul Primăriei Sibiu din Piața Mare, în cadrul Centrului de Informare Turistică și al Centrului de Informații pentru Cetățeni;
La sediul Primăriei de pe Bulevardul Victoriei nr. 1-3;
La sediul Primăriei de pe strada Turismului nr. 15A;
În incinta Teatrului pentru Copii și Tineret Gong;
La intrarea în Teatrul Național „Radu Stanca”;
În clădirea administrativă de la intrarea principală a Cimitirului Municipal;
În halele piețelor agroalimentare Cibin, Vasile Aaron și Rahova;
La Muzeul Brukenthal – Casa Albastră din Piața Mare;
În biserica de pe Bulevardul Mihai Viteazu.
Autoritățile recomandă populației să evite deplasările în orele de vârf, să consume suficiente lichide și să evite expunerea prelungită la soare, în special în cazul copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007



