Cristian Răchitan, medic de origine română stabilit la New York de peste trei decenii, a făcut o serie de afirmații controversate despre medicină, tratamente și cauzele bolilor în timpul unei vizite în România.
Într-un interviu acordat publicației Adevărul, acesta și-a prezentat perspectiva asupra tratamentelor medicamentoase și a explicat, pornind de la cazul hipertensiunii arteriale, de ce consideră că medicamentele nu reprezintă, în sine, o metodă de vindecare.
„Niciun medicament din lume nu vindecă vreo boală, este o noțiune total greșită. Un medicament compensează, ajută corpul să ducă boala, dar nicidecum nu vindecă.
De exemplu, o persoană care are hipertensiune arterială ia medicamente toată viața și cu timpul trebuie să crească medicamentele pentru că cele pe care le-a luat anul trecut acum nu mai lucrează, trebuie să ia unele mai puternice.
De ce? Pentru că între timp boala a evoluat, a avansat. Bietul doctor nu a învățat să vindece o boală pentru că știința medicală nu știe să vindece boala.
Mă refer la partea bio-chimică. Știe doar să te ajute să duci boala, să ajute corpul să facă față bolii respective, dar nicidecum să vindece boala.
Medicamentele au devenit atât de agresive și efectele negative sunt atât de mari, încât te tratezi de una și creezi alte două boli.
Și ca să neutralizezi simptomatologia celor două boli noi pe care le creezi trebuie să iei alte doctorii, care creează alte boli.
Și intri într-un lanț, care este îngrozitor de complicat”, a declarat medicul român stabilit la New York de peste 30 de ani pentru Adevarul.
O altă temă centrală în discursul lui Răchitan este rolul stresului. Medicul susține că afecțiunile nu apar dintr-un singur motiv și atribuie stresului o contribuție majoră în evoluția acestora.
„Orice afecțiune are întotdeauna două cauze, niciodată una singură. Întotdeauna, cea de-a doua cauză este stresul, iar cauza primară sunt anormalități în general la nivelul structurii.
Stresul este jumătate din absolut orice boală, poate uneori chiar mai mult. Simplu, am spus mai înainte, încearcă să faci ceea ce trebuie să faci, nu ceea ce vrei să faci.
Vezi ceea ce simți că te împlinește, ce simți că-ți place, ceea ce simți că este bine pentru tine. Atunci nu te stresezi.
În clipa în care intri în conflict cu probleme de personalitate, mândria, gelozia, lăcomia, meschinăria, necinstea, atunci aceste conflicte denaturează calitatea gândirii și deciziile luate nu sunt cele mai bune.
Ele înrăutățesc calitatea vieții”, a explicat Cristian Rachitan.
Răchitan este naturopat-osteopat și și-a construit o reputație în Statele Unite prin activitatea sa și prin metoda de diagnosticare pe care o promovează.
Potrivit informațiilor prezentate de publicația citată, printre persoanele care i-ar fi solicitat serviciile se află oameni de afaceri foarte bogați, politicieni și vedete internaționale.
Numele său a fost asociat inclusiv cu personalități precum Barbra Streisand și Mel Gibson, iar în unele materiale a fost prezentat drept unul dintre cei mai buni diagnosticieni din lume, fiind menționat într-un clasament al primilor cinci.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail o[email protected] sau WhatsApp 0752.060.007



