Doamna Munților, Lucreția Ciobanu a încetat din viață la 91 de ani

Cele mai citite

stirileprotv.roCelebra cântăreaţă de muzică populară, Lucreția Ciobanu s-a stins din viață la vârsta de 91 de ani. S-a născut în 27 octombrie 1924, în localitatea Topârcea, județul Sibiu și a fost cunoscută în special pentru promovarea timp de mai multe decenii a folclorului sibian, având o activitate de aproximativ 60 de ani în ceea ce făcea din suflet, pentru suflete.

Laureată a Festivalului Mondial al Tineretului în anul 1953, intepreta a fost numită Doamna Munților, datorită repertoriului păstoresc pe care l-a abordat. A dus cântecele din Mărginimea Sibiului până departe în America de Nord, mai exact în Statele Unite ale Americii și Canada.

Potrivit wikipedia, președintele României Ion Iliescu i-a conferit artistei Lucreția Ciobanu la 29 noiembrie 2002 Crucea națională Serviciul Credincios clasa a III-a, „pentru crearea și transmiterea cu talent și dăruire a unor opere literare semnificative pentru civilizația românească și universală”. Ulterior, el i-a conferit la 7 februarie 2004 și Ordinul Meritul Cultural în grad de Mare Ofițer, Categoria D – „Arta Spectacolului”, „în semn de apreciere a întregii activități și pentru dăruirea și talentul interpretativ pus în slujba artei scenice și a spectacolului”.

Locuri de muncă

În ziua de 2 august 2013, într-o ceremonie care a avut loc în Piața Mare din municipiul Sibiu în cadrul celei de-a XXI-a ediții a festivalului de folclor Cântecele Munților, apreciata solistă a primit titlul onorific de Cetățean de Onoare al județului Sibiu.

„Se spune că oamenii mor de două ori: o dată fizic şi o dată când li se rosteşte numele pentru ultima oară. Din punctul ăsta de vedere, pentru tine nu e niciun pericol, bunica mea. Îţi mulţumesc pentru cei 40 de ani în care mi-ai fost mereu şi necondiţionat alături. Odihneşte-te în pace, Lucreţia Ciobanu, „Doamna munţilor””, a scris nepotul cântăreţei pe Facebook.

Mesaj de condoleanțe din partea Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”

„De astăzi, doamna Lucreția Ciobanu își va cânta dorurile în ceruri. Cu durere în suflet, Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului” aduce un pios omagiu Lucreției Ciobanu, Doamna Munților, cea care a dus fala Mărginimii în lumea întreagă, prin cântecele și interpretarea deosebite. Dumnezeu să o ierte și să o odihnească! Sincere condoleanțe familiei”.

România a pierdut încă o voce de aur, pentru că acum Doamna Munților va cânta îngerilor.

Dumnezeu să o odihnească în pace!

Citiți și: Doamna Munţilor a aniversat luni 90 de ani
Lucreția Ciobanu și Ion Besoiu, cetățeni de onoare. Cei doi artiști au făcut spectacol pe scenă

spot_img
Ultimele știri

Mergeți în concediu? Grecia, sub ALERTĂ SANITARĂ în plin sezon estival. Un virus se extinde RAPID

În plin sezon al concediilor, Grecia, una dintre cele mai căutate destinații de vacanță pentru români, se confruntă cu...

Știri pe același subiect