Directorul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), Constantin Chiriac, a declarat, marți, într-o conferință de presă, că ediția din acest an este una „de colecție”, fiind o „sintetizare a celor 22 de ediții de până acum”, tema evenimentului ajuns la a XXIII-a ediție fiind ”Construind încredere”.
Constantin Chiriac a afirmat că vor fi, în total, în cele zece zile de festival, 449 de spectacole care se vor juca în 67 de locații din oraș de către 2.850 de artiști veniți din 70 de țări.
„Bugetul total al festivalului este de 9 milioane de euro, doar 24,53 la sută fiind bani publici. Restul sunt bani atrași din finanțări externe, din proiecte și din sponsorizări. Din bugetul total al festivalului, aproaximativ cinci milioane de lei sunt asigurați de către Primăria Sibiu. Ca să reușești atragerea unor astfel de sume, e nevoie de credibilitate și parteneriate stabile cu instituții importante. Noi nu facem nimic pe genunchi. 70 la sută din ediția viitoare a festivalului este gata, ediția din 2018 este contractată în proporție de 40 la sută și avem deja încheiate pentru ediția din 2023”, a declarat Constantin Chiriac.
Acesta a aprecizat că festivalul are „un sprijin extraordinar” la nivelul autorităților din Sibiu care s-au implicat pentru desfășurarea evenimentului, dar, nici așa, nu s-a reușit redeschiderea Casei de Cultură a Sindicatelor, 19 spectacole care ar fi trebui să se desfășoare acolo fiind mutate în alte locații din oraș.
Potrivit lui Chiriac, în cea de-a XXIII-a edițiea festivalului va exista „un program outdoor excepțional”, care va aduce zeci de companii importante în fața sibienilor.
Și spectacolele indoor au atras mii de spectatori, pentru ca multe dintre spectacole sunt deja sold-out.
Chiriac a anunțat că, dacă la finalul lunii mai 2015, încasările din bilete erau de 100.000 de lei, în acest an încasările au depășit 265.000 de lei.
FITS va debuta vineri și se va desfasura in perioada 10 – 19 iunie. Deschiderea oficiala va consta in concert Carla’s Dreams , de la ora 21.45, urmat de spectacolul de teatru urban ”Zbor prin timp”.
„Zbor prin timp” este un spectacol amplu de teatru urban, care se joacă între cer și pământ.
Scenografia inedită folosește mașini mari în mișcare, acțiunea desfășurându-se pe trei scene diferite; platourile scenografice imense, în zbor, manevrate de o macara hidraulică automată, la 80 de metri de sol, dansul și coregrafiile acrobatice creează un spectacol tridimensional.
Inainte de miezul noptii va avea loc traditionalul foc de artificii.




