Gaz Metan Mediaş a ajuns la opt partide consecutive fără eşec în Liga I. Formaţia lui Cristi Dulca nu a mai cunoscut gustul înfrângerii din etapa a treia (5 august), zi în care jucătorii săi au fost învinşi de nou promovata ACS Poli Timişoara. Au urmat disputele cu SC Vaslui, Viitorul Constanţa, Steaua Bucureşti, Corona Braşov, Universitatea Cluj, Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti şi Oţelul Galaţi. În acestea, alb-negri au strâns 16 puncte. Ultima ispravă a venit în Moldova, unde gaziştii au plecat cu un egal de pe terenul fostei campioane a României, Oţelul. Deşi nu au evoluat deloc bine în lunga deplasare, trupa din judeţul Sibiu a reuşit să îşi continuă seria excelentă şi să mai acumuleze un punct în clasament. Zarko Markovic (89’) a fost salvatorul Mediaşului, după ce a reluat cu capul imparabil în poarta adversă centrarea perfectă a lui Buzean.
Cristi Dulca, 4 jocuri până la record
În cei 68 de ani de istorie, Gaz Metan a ajuns la cel de-al doisprezecelea sezon în primul eşalon românesc. Campionatul 2010-2011 marchează recordul echipei de pe Târnava Mare în ceea ce priveşte duelurile din România, medieşenii obţinând rezultate favorabile în unsprezece jocuri consecutive. Anul acesta, Cristi Dulca şi fotbaliştii său pot rescrie istori
a clubului. Ei se află la numai patru meciuri de întrecerea acestei distincţii proprii. În calea lor mai stau patru combatante, Ceahlăul Piatra Neamţ, Astra Giurgiu, Concordia Chiajna şi Dinamo Bucureşti. Prima oportunitate de a se apropia de această cifră o au sâmbătă. Gazişti întâlnesc pe teren propriu pe nemţenii de la Ceahlăul, adversara ce se află chiar în faţa lor în clasament, pe locul 6, la un punct distanţă. Astfel, ei pot să urce un loc în clasament şi să continue scorurile favorabile cu echipele puternice din ţara noastră. Jocul va avea de la ora 16,00 şi va fi transmis în direct pe Digi Sport 1.