9.1 C
Sibiu
luni, noiembrie 10, 2025

Braşov: 49 de răniţi în două zile pe pârtii

Cele mai citite

Un număr de 49 de persoane au avut nevoie de ajutor medical după ce s-au accidentat pe pârtiile din Poiana Braşov, Predeal şi Bran, în primele două zile ale anului, zece dintre acestea fiind transportate la spital cu fracturi, în timp ce restul au suferit răni uşoare.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Braşov, Ciprian Sfreja, în primele două zile ale anului, respectiv pe 1 şi 2 ianuarie, au avut loc 22 de intervenţii SMURD pe pârtiile din Poiana Braşov, Predeal şi Bran. În total 27 de persoane au avut nevoie de ajutorul medicilor după ce au suferit accidente pe pârtii.
Şi Serviciul de Ambulanţă a avut 22 de solicitări şi a acordat asistenţă la tot atâtea persoane.
Potrivit medicilor, accidentările nu au fost foarte grave, majoritatea răniţilor suferind traumatisme şi lovituri uşoare la cap în urma căzăturilor pe pârtia de schi sau la săniuş. Zece persoane au ajuns totuşi la urgenţă după ce au suferit fracturi la mâini sau picioare.
Citește mai multe pe news.ro.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

VIDEO: O femeie cu un bebeluș în brațe circula cu trotineta. Riscul de accident a fost imens

O femeie cu un bebeluş în braţe a fost filmată în timp ce se deplasa în trafic cu trotineta...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect