27.9 C
Sibiu
joi, august 21, 2025

Bicicletele verzi, disponibile pentru închiriere în stațiile Sibiu Bike City

Cele mai citite

Primăria Sibiu distribuie, începând din 29 aprilie, bicicletele din sistemul Sibiu Bike City, ce vor fi amplasate în stațiile existente deja în zeci de locuri din oraș.

Sibienii vor putea să-și facă conturi și să închiereze bicicletele verzi, pe baza cardului sau printr-o aplicație, printr-o procedură asemănătoare cu ce folosită la închirierea de trotinete.
Sistemul este unul inteligent, independent energetic, deoarece stațiile se alimentează cu panouri solare, iar bicicletele sunt monitorizate prin GPS. Primăria spune că este primul dein România de acest fel, noi știm că există cel puțin în alte două orașe, Cluj Napoca și Reșița.
Sistemul Sibiu Bike City are peste 500 de biciclete care sunt disponibile în 44 de stații aflate în piețe sau intersecții circulate din oraș. Primăria a plătit aproape 10 milioane de lei pentru acest sistem, însă fondurile au fost asigurate printr-o finanțare europeană.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

Cum să ai apă curată acasă și la birou?

Apa este esențială pentru sănătatea noastră, dar calitatea ei diferă de la o zonă la alta.Astăzi vorbind despre...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect