2.9 C
Sibiu
sâmbătă, ianuarie 31, 2026

Primăria Mediaș caută soluții pentru scutirea de la plata impozitelor pentru 1.600 de persoane cu dizabilități

Cele mai citite

Municipalitatea medieșeană caută soluții astfel încât cei aproximativ 1.600 medieșeni cu dizabilități să poată beneficia în continuare de facilități fiscale.

Marți dimineața a avut loc la sediul municipalității o întâlnire la care au participat reprezentanți ai mai multor organizații non guvernamentale din oraș, dar și conducerea Direcției Economice și de Asistență Socială.

De la începutul acestui an, persoanele încadrate în grad de handicap grav sau accentuat, nu mai beneficiază de scutiri de la plata impozitului pentru clădiri, teren și mijloace de transport.

Reprezentanții Primăriei Mediaș analizează cadrul legislativ și opțiunile disponibile la nivelul administrației publice locale.

Publicitate

„Am avut astăzi o întâlnire la sediul Primăriei Municipiului Mediaș cu reprezentanții asociațiilor persoanelor cu dizabilități cu scopul găsirii unor soluții pentru ca persoanele cu handicap grav și accentuat să fie scutite de la plata impozitului la bugetul local.

Din partea mea și a colegilor mei există deschidere totală pe acest subiect, astfel că am cerut ca în perioada imediat următoare Direcțiile Economică, Juridică și Socială să găsească cadrul legal pentru a veni în sprijinul acestor persoane aflate în suferință„, spune primarul Gheorghe Roman.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

Au explodat vânzările pentru ochelarii de soare purtați de Emmanuel Macron la Davos. O mică afacere din Franța, transformată peste noapte

Ochelarii de soare purtați de președintele Franței, Emmanuel Macron, la Forumul Economic Mondial de la Davos au devenit un...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect