După ce în luna octombrie a anului trecut a fost aprobat noul regulament de acces în zona restricționată din Piața Regele Ferdinand I a municipiului Mediaș, municipalitatea locală a făcut primii pași pentru implementarea noului regulament. Accesul în zona menționată se va face pe o bandă de mers cu sens unic, cu intrare pe strada Stephan Ludwig Roth și ieșire pe strada Petofi Șandor, iar bariera de acces în zona centrală a fost mutată în dreptul imobilului OTP Bank. În Piața Regele Ferdinand se va interzice accesul și circulația pentru autovehiculele peste 3,5 tone, pentru motoare, scutere, motoscutere, ATV-uri și vehicule cu tracțiune animală. Noul regulament va deveni funcțional după îndeplinirea tuturor formalităților necesare implementării, în concordanță cu legislația în vigoare.
Accesul gratuit în zona restricționată din centrul istoric al Mediașului se acordă riveranilor persoane fizice care au domiciliul în zona respectivă și persoanelor fizice cu handicap locomotor în intervalul orar 8-18 pentru deplasarea la instituții publice, cabinete medicale, bănci, aflate în perimetrul zonei restricționate. Abonamente lunare în valoare de 100 de lei se vor acorda pentru aprovizionarea societăților comerciale cu sediul sau punctul de lucru în această zonă, aprovizionarea urmând să se facă între orele 6 și 10. Accesul auto în afara intervalului de aprovizionare se va efectua în baza unei cereri și achitării sumei de 50 de lei/oră. Tot 100 de lei lunar va fi abonamentul pentru casele de schimb valutar sau băncile care își au sediul în centrul istoric din Mediaș sau pentru firmele de transport valori care le deservesc. În ceea ce privește parcările din zonele limitrofe centrului istoric, orarul acestora va fi deluni până vineri între orele 8-20, iar sâmbăta și duminica între orele 8-14. Tariful propus pentru parcarea cu plată din zona Pieței Regele Ferdinand este de 5 lei/oră, iar pentru parcările amenajate pe străzile Stephan Ludwig Roth și Petofi Șandor este de 3 lei/oră.
Noul regulament de acces în zona centrului istoric din Mediaș prevede și o serie de sancțiuni pentru cei care nu vor respecta noile prevederi. Astfel, se vor aplica amenzi cuprinse între 300 și 500 de lei pentru accesul în zona restricționată a autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone, excepție făcând autovehiculele aparținând serviciilor de utilitate publică și intervenții. Tot amenzi de până la 500 de lei vor fi aplicate pentru accesul în zona respectivă cu motociclete, motorete, motoscutere, ATV-urilor sau vehiculelor cu tracțiune animală, precum și pentru nerespectarea de către posesorii de carduri a programului de acces în zonă. De aceleași sancțiuni sunt pasibili și cei care intră fără carduri de acces, pentru staționarea autovehiculelor cu tichete de parcare expirate, falisifcarea tichetelor de parcare sau staționarea pe căi de acces sau locuri rezervate persoanelor cu handicap.