Din 15 aprilie, ultimul tronson al străzii Calea Cisnădiei, cel dintre strada Gheorghe Dima şi strada Siretului, se va închide pentru reabilitare. Lucrările pe acest tronson vor fi finalizate în luna august. Pentru a fluidiza circulaţia în zonă, se va institui temporar dublul sens pe strada Gheorghe Dima şi se va instala un semafor la intersecţia acestei străzi cu Calea Dumbrăvii.
În prezent, şi pe strada Plugarilor se circulă temporar în regim de sens dublu. Prin urmare, municipalitatea face apel la şoferii care circulă în această zonă să respecte semnele de circulaţie.
Strada Aron Pumnul se va închide pentru lucrări până la sfârşitul lunii mai. Pe această stradă va fi reabilitată reţeaua de apă şi va fi refăcut carosabilul în urma acestor lucrări. Strada se va închide pe tronsoane, dinspre Calea Cisnădiei spre Calea Dumbrăvii, iar lucrările se vor face în perioada 8 aprilie – 21 mai.
Noi locuri de parcare în zona Gării. Serviciul de Administrare a Domeniului Public şi Privat va reconfigura în următoarea perioadă o serie de spaţii din zona Gării pentru a suplimenta locurile de parcare existente.
Pe prelungirea străzii 9 Mai (porţiunea dinspre Gară) se vor crea peste 50 de parcare, iar pe strada Uzinei vor fi trasate 64 de locuri de parcare paralelă.
Pe strada Regele Ferdinand există deja 147 de locuri de parcare, iar în următoarea perioadă urmează să fie realizate încă 16. Noi locuri de parcare vor fi trasate şi pe strada Socului.




