7.9 C
Sibiu
marți, noiembrie 11, 2025

Ultimul avertisment: Se lasă cu amenzi de până la 1.500 de lei

Cele mai citite

Având în vedere apariţia fenomenelor meteorologice caracteristice acestui anotimp, respectiv zăpadă, polei, gheaţă, fenomene care afectează deplasarea în siguranţă a pietonilor, Poliția Locală reamintește medieşenilor despre necesitatea implicării tuturor în luarea măsurilor necesare înlăturării efectelor acestor fenomene, respectiv curăţarea zăpezii imediat după depunere şi a gheţii de pe trotuarele din faţa imobilelor pe care le deţin sau le administrează, în vederea asigurării circulaţiei normale a pietonilor.
Potrivit prevederilor unei prevederi a Consiliului Local, aruncarea zăpezii din curţi proprietate personală pe căile publice de acces, parcarea autovehiculelor, în această perioadă, astfel încât să fie stânjenită funcţionarea utilajelor de deszăpezire şi totodată necurăţarea zăpezii imediat după depunere şi a gheţii de pe trotuarele din faţa imobilelor pe care le deţin sau le administrează, constituie contravenţii care se sancţionează cu amendă de la 300 lei până la 500 lei pentru persoane fizice şi respectiv cu 1.000 lei până la 1.500 lei pentru persoane juridice.
În toată această perioadă agenţii Poliţiei Locale Mediaş vor desfăşura acţiuni de verificare a modului de respectare a obligaţiilor cetăţenilor, iar acolo unde se constată încălcări ale prevederilor în vigoare, vor lua măsurile legale care se impun.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

FOTO/VIDEO: Avionul „prăbușit” pe DN 1 a ajuns la destinație. Va fi transformat într-un hotel de lux

Avionul transportat de la București la Brașov, care a provocat o adevărată isterie pe internet, a ajuns cu bine...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect