În cadrul proiectului Sibiu Capitală Universitară Europeană al Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, revistele „Transilvania” și „Zona Nouă” organizează două evenimente tradiționale: Colocviile Revistei Transilvania, respectiv Festivalul Internațional Studențesc Zona nouă.
Evenimentele se vor desfășura între 26 și 28 mai. Personalități literare românești și europene vor ajunge și anul acesta în Sibiu și vor lua parte la lecturi de poezie, mese rotunde, conferințe, proiecții de film, întâlniri ale scriitorilor cu studenții. Evenimentele vor avea loc la Universitate, în librării și în spații neconvenționale.
Colocviile și Festivalul vor avea deschiderea comună joi, 26 mai, de la ora 19, în Aula Magna a Universității „Lucian Blaga” din Sibiu (str. Lucian Blaga 2A).
Pe lângă lecturile de poezie ale invitaților, în cadrul deschiderii va avea loc proiecția filmului de scurt-metraj A Kivégzés / Execuția al regizoarei și poetei maghiare Petra Szöcs, invitată a Festivalului Internațional Studențesc Zona nouă. Scurt-metrajul ei a fost selectat în cadrul Festivalului de Film de la Cannes, ediția 2014.




