-2.6 C
Sibiu
luni, aprilie 7, 2025

Recital de chitară Raul Guțu

Cele mai citite

În debutul vernisajului expoziției ”Covoare azere: Învățare prin artă”, ce va avea loc la Muzeul de Artă Contemporană, str. Tribunei, nr. 6 în data de joi, 22 decembrie 2022, ora 14:00, profesorul Raul Guțu va susține un recital de chitară alături de elevii Kovacs Flaviu, Bălușel Paul și Marcoci Lucas.

Evenimentul este organizat de Muzeul Național Brukenthal, Muzeul Național al Covorului din Baku și Ambasada României în Azerbaijan.

În cadrul aniversării a 30 de ani de relații diplomatice între Republica Azerbaidjan și România, Muzeul Național al Covorului din Azerbaidjan deschide la Sibiu expoziția Covoare azere: învățare prin artă.

Expoziția prezintă diferite tipuri de covoare din sec. XIX-XX țesute în diferite regiuni ale Azerbaidjanului și păstrate în cadrul colecției Muzeului Național al Covorului din Azerbaidjan.

Covorul este o componentă a culturii azere și îndeplinește atât funcții utilitare, cât și estetice. Din vremuri vechi, populația locală a folosit pe scară largă covoare țesute plat și covoare cu noduri, din fire vopsite cu culori naturale. Azerii au țesut covoare pentru a decora pereții și pentru a acoperi podeaua în locuințe sau spre a le întrebuința în corturile lor. Ei au folosit aceste textile și pentru a croi haine, drapaje pe animalele de povară și ca desagi pentru transportare. Cu ocazia vernisajului, organizatorii oferă (mai ales copiilor de 5-12 ani) posibilitatea participării la un workshop de țesut covoare.

Expoziția include o etalare tactilă de mici mostre de covoare azere pe care le-a proiectat și țesut Departamentul de Tehnologii Tradiționale al Muzeului Național al Covorului din Azerbaidjan. Expunerea interactivă se adresează vizitatorilor de toate vârstele și îngăduie persoanelor cu dizabilități vizuale să experimenteze varietatea tehnicilor și să simtă forma decorurilor.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
Ultimele știri

BEC a intrat tare în campania electorală: a decis înlăturarea a zeci de materiale de pe TikTok și Facebook

Biroul Electoral Central a declarat ilegale zeci de materiale de campanie electorală aflate pe platformele TikTok şi Facebook.BEC a...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect