2.2 C
Sibiu
vineri, noiembrie 14, 2025

Ministrul Finanțelor: Cifrele lunii aprilie sunt mai bune decât ne așteptam

Cele mai citite

Cifrele pentru luna aprilie sunt mai bune decât ne aşteptam, iar încasările sunt mai mari decât în 2019, spune ministrul Finanţelor, Florin Cîţu.
„Este adevărat că m-am uitat la cifrele pentru luna aprilie. Sunt mai bune decât ne aşteptam, încasările sunt mai mari decât în 2019, dar, în acelaşi timp, deficitul estimat pentru acest an este dublu. Deci, pe de o parte, avem o situaţie mai bună la încasări decât ne-am aştepta, dar în acelaşi timp situaţia nu este roz, pentru că cheltuielile au crescut foarte mult.
Şi acum vă spun: nu doar plata pensiilor şi salariilor, nu doar aceste capitole din execuţia bugetară depind de execuţia bugetară. Toate cheltuielile. Şi trebuie să urmărim în fiecare lună execuţia bugetară şi suntem atenţi şi pe partea de cheltuieli să nu dezechilibrăm situaţia financiară.
Până acum, cu toate piedicile puse de aceşti oameni în Parlament şi cu tot felul de bombe pe care le-au aruncat în spaţiul public, am reuşit să plătim toate pensiile, salariile, ajutoarele sociale – chiar dacă au crescut cheltuielile şi şomajul tehnic – la timp. Unele chiar mai devreme”, a spus Cîţu, la Realitatea Plus, potrivit Agerpres.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

EDITORIAL. Târgul de Crăciun. Cine o are mai mare (manifestarea): Sibiul sau Craiova?

Astăzi, 14 noiembrie, are loc deschiderea oficială a Târgului de Crăciun de la Sibiu. Și de la Craiova. Rivalele...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect