Dintre persoanele intervievate astăzi la Bursa generală a locurilor de muncă, un număr de aproximativ 500 de persoane au fost selectate în vederea încadrării în muncă.
Astfel, 320 de sibieni și 175 de medieșeni vor urma să ocupe un loc de muncă după susţinerea unui interviu sau a unei probe de lucru la sediul angajatorului, în meserii precum: lucrător comercial, casier, operator calculator, ajungând la inginer constructor, secretară, funcţionar administrativ.
Pe lângă oferirea de locuri de muncă, bursa a avut ca scop şi familiarizarea persoanelor cu tehnicile de prezentare la interviul de angajare şi cu modalităţile de căutare a unui loc de muncă, precum şi determinarea angajatorilor de a-i angaja.




