2.4 C
Sibiu
duminică, februarie 1, 2026

Sibienii au cele mai mari salarii din Regiunea Centru

Cele mai citite

Potrivit statisticienilor, în luna ianuarie, județul Sibiu a avut cel mai mic număr de șomeri din Regiunea Centru, iar angajații au avut cele mai mari salarii.

Numărul şomerilor înregistraţi la sfârşitul lunii ianuarie 2017 în Regiunea Centru a fost de 47.614 persoane, reprezentând 11,3% din numărul total al şomerilor înregistraţi la nivel naţional. Ponderea persoanelor de sex masculin a fost de 58,7% (27.964 persoane), iar a persoanelor de sex feminin de 41,3% (19.650 persoane). La nivelul regiunii, cei mai mulţi şomeri se găsesc în judeţul Mureş (10.952 persoane), urmat de judeţul Braşov (9.338 persoane), Alba (8.643 persoane), Harghita (7.905 persoane), Sibiu (6.253 persoane) şi Covasna (4.523 persoane).
Faţă de luna decembrie 2016, numărul şomerilor a scăzut doar în judeţul Sibiu cu 5,5% (-364 persoane) şi a crescut în toate celelalte județe ale Regiunii Centru: Harghita, Alba, Covasna, Braşov și Mureş.
Rata şomajului, calculată ca raport între numărul şomerilor şi populaţia activă civilă, a fost în luna ianuarie 2017 de 4,4% (faţă de 4,8% la nivel naţional). Cea mai mică rată a șomajului a fost tot în județul Sibiu 3,2% (2,9% în rândul femeilor).

Comunicat de presă - Şomeri - Regiune - Ianuarie 2017 (1) [Compatibility Mode] - Microsoft Word

Publicitate

Efectivul de salariați din Regiunea Centru era, la sfârşitul lunii ianuarie 2017, 645.269 persoane (12,7% din total ţară), mai mult de jumtate dintre aceștia lucrând în sectorul serviciilor.
Câştigul salarial mediu nominal net în regiune a fost de a fost de 2.077 lei, județul Sibiu având o medie net superioară de 2.326 lei. Cele mai mici salarii din regiune le au salariații din Harghita, care ajung doar la 1.665 lei.

Comunicat de presă - Efectiv Sal, Câştig Sal - Regiune - Ianuarie 2017 [Compatibility Mode] - Microsoft Word

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

Ai auzit de boala Ménière? Iată ce simptome are și cum îți poate răvăși viața

Daniela ArnăutuBoala Ménière este o afecțiune cronică a urechii interne care poate influența profund calitatea vieții. De multe ori,...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect