9.1 C
Sibiu
luni, noiembrie 10, 2025

O țară europeană interzice folosirea telefoanelor mobile în școli. Cum ar fi primită o asemenea decizie în România?

Cele mai citite

Ungaria va interzice începând cu 1 septembrie folosirea telefoanelor mobile şi a celorlalte dispozitive cu acces la internet de către elevii din şcolile primare şi secundare, cu unele excepţii, relatează vineri agenţia EFE.

Telefoanele mobile şi celelalte dispozitive cu acces la internet trebuie predate profesorilor la intrarea în centrele de învăţământ, urmând să fie restituite elevilor la sfârşitul orelor, se arată într-un ordin publicat joi seară şi care stabileşte că telefoanele mobile şi celelalte dispozitive cu acces la internet, precum şi aparatele pentru realizarea de înregistrări audio-video, sunt „obiecte cu utilizare restricţionată”.

Excepţiile trebuie să fie justificate şi acceptate de către directorii sau profesorii şcolilor.

De asemenea, profesorii vor trebui să controleze dacă elevii aduc în clasă obiecte interzise şi să le preia până la sfârşitul orelor, criticii acestei interdicţii susţinând astfel că profesorii ar fi transformaţi în „jandarmi”.

Publicitate

Ordinul a fost criticat şi de Sindicatul Democrat al Profesorilor (PDSZ), care estimează că nu a fost redactat luând în considerare „niciuna dintre preocupările sau obiecţiile raţionale şi legitime” ale organizaţiilor sindicale.

Totuşi, unii comentatori subliniază că limitarea utilizării telefoanelor mobile în şcoli este bine văzută de părinţi şi inclusiv de profesori, dar consideră totodată că în instituţiile de învăţământ ar trebui să se predea utilizarea corectă a acestor dispozitive.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

VIDEO: Ce veste! De anul viitor vom circula pe autostradă de la Boița până la Nădlac

De la sfârșitul anului viitor vom putea circula pe autostradă de la Boița până la Nădlac, a anunțat directorul...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect