Au apărut primele subiecte pe care elevii care susțin Evaluarea Națională trebuie să le rezolve la prima de Limba Română.
Printre cerințele legate de cele două texte, elevii au trebuit să spună două cuvinte din câmpul lexical al fructelor și să stabilească dacă sunt adevărate sau false mai multe enunțuri.
Absolvenții care susțin prima probă a Evaluării Naționale au avut de răspuns la mai multe cerințe în baza a două texte, să rezolve mai multe probleme de gramatică și să caracterizeze un personaj dintr-un text al lui Ioan Slavici.
Elevii au trebuit să facă și un text în care să argumenteze de ce este importantă respectarea regulilor.
Evaluarea Națională a început în această dimineață, cu proba scrisă la Limba și literatura română. Miercuri, 21 iunie, se desfășoară proba scrisă la Matematică, iar joi, 22 iunie, proba scrisă la Limba și literatura maternă.
3.284 de absolvenți ai claselor a VIII-a din județul Sibiu vor susține examenul în 88 de centre.