2.4 C
Sibiu
joi, noiembrie 13, 2025

ULTIMA ORĂ: Subiectele la Bacalaureat 2025, proba de limba și literatura română

Cele mai citite

La prima probă scrisă din cadrul Bacalaureatului, cea de limba și literatura română, candidații au avut de ales între opera lui Ion Creangă și cea a lui Ioan Slavici.

Potrivit ObservatorNews, la subiectul III, elevii au primit particularităţile operei la real şi caracterizare de personaj la uman, din texte la alegere de Ioan Slavici sau Ion Creangă.

La subiectul al II-lea, candidații ar fi avut de comentat rolul notațiilor autorului pe un text dramatic de G.M. Zamfirescu, „Domnișoara Nastasia”, iar subiectul IB ar fi fost un eseu argumentativ despre înfățișarea unei persoane – dacă poate sau nu să influențeze succesul acesteia.

Conform ȘtirileProTv, la primul subiect candidații au primit spre analiză un fragment din operele lui Grigore Băjenaru.

Publicitate

Spre deosebire de anii anteriori, când elevii întâmpinau dificultăți la cerința de identificare a sinonimului, candidații de anul acesta nu au avut această sarcină tradițională la Subiectul I.

În schimb, elevii au fost solicitați să explice sensul a două cuvinte din textul dat: ”prielnic” și ”pe timpuri.”

Subiectele vor fi publicate, integral, de Ministerul Educației și Cercetării, după ora 15:00.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

Nicușor Dan anunță că va da în judecată AEP. Decizia președintelui României vine după ce instituția a decis rambursarea parțială a banilor din donații

Articol de Daniela ArnăutuSuma de peste 900.000 de lei nu va fi rambursată, pentru campania președintelui Nicușor Dan de...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect