7.9 C
Sibiu
luni, noiembrie 10, 2025

Concursurile ISU, găzduite anul acesta de Sibiu

Cele mai citite

Cinci loturi de salvatori se vor alinia la startul concursului serviciilor profesioniste pentru situații de urgență, la Sibiu.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu este în acest an gazda și organizatorul Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, Etapa a III — a — zonală. La start se vor alinia loturile reprezentative de salvatori ale inspectoratelor pentru situații de urgență din județele Brașov, Covasna, Harghita, Mureș și Sibiu.
Loturile reprezentative, alcătuite din câte opt concurenți și conducătorii de lot se vor lupta pentru obținerea celor mai bune rezultate și calificarea la etapa națională ce se va organiza în luna septembrie 2016.
Concursurile se organizează anual și au ca obiectiv fundamental dezvoltarea și perfecționarea aptitudinilor și deprinderilor specifice pompierilor, necesare îndeplinirii misiunilor de intervenție în situații de urgență. Competiția va avea loc în perioada 27 — 29 iulie, iar probele se vor desfășura la Baza sportivă ”Pompierul” din municipiul Sibiu, strada Maramureșului.
 În anul 2015, lotul reprezentativ al Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Cpt. Dumitru Croitoru” al Județului Sibiu, a obținut a obținut  Locul I la Etapa a III-a – zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situaţii de Urgenţă și Locul VI în clasamentul general.
Program:
ZIUA I — Miercuri, 27.07.2016
Ora 18.00, Ședința tehnică și omologarea materialelor de concurs.
ZIUA a II-a — Joi, 28.07.2016
Ora 08.15, Deschiderea competiției;
Ora 09.00, Desfășurarea probei ”Scara de fereastră”;
Ora 11.00, Desfășurarea probei ”Pista cu obstacole pe 100 m”.
ZIUA a III-a—Vineri, 29.07.2016
Ora 08.00, Desfășurarea probei ”Realizarea dispozitivului de intervenție la motopompă”;
Ora 10.00, Desfășurarea probei ”Ștafeta 4 x 100 m”;
Ora 13.00 Festivitatea de premiere și închiderea concursurilor.
 

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

FOTO: Nebunie pe Municipal. FC Hermannstadt revine de la 0-1, a condus, dar a fost egalată în prelungiri

FC Hermannstadt a făcut un bun, duminică seara, cu FCSB, reușind să revină de la 0-1, dar în final...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect