E iarnă în toată regula pe Transfăgărășan, iar drumarii DRDP Brașov intervin cu utilaje pentru deszăpezirea carosabilului.
Reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov spun că în acest moment nu se pune problema închiderii circulației, însă situația este atent monitorizată.
„Se circulă în condiții de iarnă pe Transfăgărășan. Continuă intervenția colegilor noștri din cadrul Districtului Bâlea pentru deszăpezirea DN7C – Transfăgărășan.
În acest moment intervenim cu două utilaje dotate cu lamă și răspânditor de sare și suntem pregătiți să suplimentăm forțele dacă situația o va cere.
Deocamdată nu se pune problema închiderii circulației dar o să luăm în considerare și această posibilitate (cel puțin temporar) dacă se vor înrăutății condițiile meteo.
Vă rugăm să nu circulați în zona alpină dacă nu sunteți pregătiți să conduceți în condiții de iarnă„, a transmis Direcția Regională de Drumuri și Poduri Brașov.
SURSĂ VIDEO: DRDP Brașov
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.