28.1 C
Sibiu
miercuri, iunie 26, 2024

FOTO/VIDEO ME-MO-RA-BIL: România începe Euro 2024 în stil de mare echipă, 3-0 cu Ucraina

Publicitate

Cele mai citite

România a avut un debut de povestit nepoților la Euro 2024, surclasând selecționata Ucrainei, scor 3-0, luni după amiaza.

A fost o partidă în care tricolorii au făcut pur și simplu instrucție cu ucrainenii, care nu au avut nicio șansă în fața naționalei lui Edward Iordănescu.

România a deschis scorul în minutul 29, atunci când Stanciu a reuşit un euro-gol. Acesta a primit o pasă de la Man și a șutat direct în vinclul porții adverse.

Același Stanciu a avut o nouă ocazie uriașă în minutul 39. Acesta a centrat din corner, dar mingea s-a lovit de bara transversală.

Repriza secundă a început perfect pentru România. În minutul 54 s-a făcut 2-0. Răzvan Marin din prima din afara careului de 16 metri și l-a învins pe Lunin.

Trei minute mai târziu tricolorii au mai punctat o dată. Dennis Man a centrat în fața careului mic, iar Drăguș a înscris.

România a mai avut o ocazie în minutul 68. Stanciu a executat o lovitură liberă din flancul stâng, dar mingea s-a lovit de plasa laterală a porții lui Lunin.

Ucrainenii au replicat în minutul 73. Yarmolenko a încercat să centreze în fața porții pentru Dovbyk, dar Drăgușin a respins mingea în corner.

Ucraina a mai avut o ocazie în minutul 84, când Mudryk a avansat în flancul stâng și a șutat periculos puțin peste poarta lui Niță.

România va mai întâlni selecţionatele Belgiei, pe 22 iunie la Koln, şi Slovaciei, pe 26 iunie la Frankfurt.

FOTO/VIDEO: Ovidiu Matiu