Au fost zile în care timpul nu s-a măsurat în ore, ci în pași făcuți prin păduri, pe câmpuri și pe malurile apelor, cu un singur gând: să găsească un copil dispărut.



Pentru șapte pompieri ai ISU Sibiu, misiunea de căutare a micuțului Alexandru, băiatul de 4 ani dispărut în Sebeșul de Jos, a devenit una dintre cele mai dificile și mai încărcate emoțional intervenții din cariera lor.
Astăzi, sacrificiul, profesionalismul și determinarea lor au fost recunoscute la cel mai înalt nivel.



În cadrul ceremoniei organizate de Ministerul Afacerilor Interne cu ocazia Zilei Drapelului Național, cei șapte salvatori au fost distinși cu Placheta de Onoare a Ministerului Afacerilor Interne, o recompensă acordată pentru implicarea exemplară de care au dat dovadă în misiunea care a impresionat întreaga comunitate.
„Astăzi, în cadrul ceremoniei organizate de Ministerul Afacerilor Interne cu prilejul Zilei Drapelului Național, șapte pompieri ai ISU Sibiu au fost distinși cu Placheta de Onoare a Ministerului Afacerilor Interne, în semn de apreciere pentru profesionalismul, devotamentul și implicarea de care au dat dovadă în misiunile desfășurate.



Această recunoaștere are o încărcătură aparte. Colegii noștri s-au remarcat în mod deosebit în timpul misiunii de căutare a lui Alexandru, copilul de 4 ani dispărut în Sebeșul de Jos – o intervenție care a pus la încercare rezistența, răbdarea, pregătirea și determinarea fiecărui salvator implicat. Zile în care nu au existat ore, ci doar speranță.
Zile în care fiecare pas făcut a avut un singur scop: să aducă un copil acasă.


Astăzi, munca lor a fost recunoscută la cel mai înalt nivel al ministerului.
Suntem mândri de voi! Suntem mândri de felul în care ați reprezentat valorile armei pompierilor: curaj, devotament și profesionalism.

Ați demonstrat că uniforma nu înseamnă doar intervenție. Înseamnă responsabilitate, caracter și puterea de a merge mai departe atunci când miza este o viață.

Felicitări colegilor noștri pentru această distincție meritată”, a transmis ISU Sibiu pe Facebook.
„O onoare pentru întreaga echipă Salvamont Sibiu
Cu prilejul Zilei Drapelului Național al României, directorului Serviciului Public Județean Salvamont Sibiu i-a fost conferită Placheta de Onoare a Ministerului Afacerilor Interne, în semn de apreciere pentru merite deosebite și pentru modul exemplar de îndeplinire a misiunilor încredințate.
Această distincție reprezintă, înainte de toate, o recunoaștere a muncii întregii echipe Salvamont Sibiu.

Fiecare intervenție reușită este rezultatul profesionalismului, pregătirii și dedicării salvatorilor montani, al voluntarilor și al tuturor instituțiilor partenere cu care colaborăm în fiecare zi.
După Emblema de Onoare a Departamentului pentru Situații de Urgență, acordată în anul 2023 pentru întreaga activitate a Serviciului Public Județean Salvamont Sibiu, această nouă distincție confirmă consecvența, responsabilitatea și implicarea cu care ne desfășurăm misiunea.

Le mulțumim tuturor colegilor, voluntarilor și partenerilor noștri pentru încredere și pentru efortul depus zi de zi.

În salvarea montană nu există supereroi. Există oameni bine pregătiți, care lucrează împreună, uniți de aceeași misiune: salvarea de vieți”, a transmis Salvamont Sibiu.
Jandarmii sibieni care au participat la una dintre cele mai dificile și emoționante misiuni de căutare din ultimii ani au fost recompensați astăzi pentru curajul și devotamentul lor.
În cadrul ceremoniei organizate la sediul Ministerului Afacerilor Interne, mai mulți militari din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Sibiu au primit Placheta de Onoare a MAI pentru implicarea exemplară în căutarea lui Alexandru, copilul de 5 ani dispărut în Sebeșu de Jos și găsit în viață după o amplă mobilizare a forțelor de intervenție.

Distincția reprezintă recunoașterea unei misiuni desfășurate sub o presiune uriașă, în care fiecare clipă putea face diferența.
Ore și zile de căutări, speranță, efort continuu și determinare au stat în spatele operațiunii care a mobilizat zeci de salvatori și a fost urmărită cu emoție de întreaga țară.
„Această distincție reprezintă aprecierea unei mari responsabilități, în spatele căreia stau efortul continuu, determinarea, neliniștea și speranța de care a avut parte întreaga echipă de jandarmi”, au transmis reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Sibiu.

Reprezentanții instituției i-au felicitat pe toți jandarmii implicați în misiune și le-au mulțumit pentru profesionalismul, responsabilitatea și devotamentul cu care își îndeplinesc, zi de zi, misiunea de a fi în slujba cetățenilor.
Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007



