Locuitorii din Săliște, Tilișca, Poiana Sibiului, Jina, Orlat și Gura Râului vor beneficia de serviciile noii filiale a Inspectoratului pentru Situații de Urgență, inaugurate duminică, 4 octombrie, în Săliște. Subunitatea este dotată cu o ambulanță SMURD și 2 autospeciale de stingere cu apă și spumă, una dintre acestea fiind dotată și cu modul de descarcerare. Angajați ai acestui nou punct de lucru vor fi 27 de subofițeri din cadrul ISU Sibiu, alături de 8 paramedici, care vor activa pe ambulanța tip SMURD. Cei 8 paramedici sunt angajați ai Primăriei Săliște și au urmat cursuri de pregătire în cadrul Centrului de Formare și Pregătire în Descarcerare și Asistență Medicală de Urgență din cadrul ISU Sibiu.
„Colegii de la punctul de lucru Sălişte, sub atenta îndrumare a specialiştilor din cadrul inspectoratului, cu sprijinul primăriilor Sălişte, Orlat, Tilişca, Poiana Sibiului, Jina, Gura Râului vor interveni pentru salvarea celui mai de preţ bun, viaţa umană. Ne dorim ca acesta să fie un nou exemplu,iar în viitor şi alte consilii locale să gândească în acest spirit, asigurându-i că vor avea din partea noastră tot sprijinul de care au nevoie. (…) Sunt convins că prin sacrificiu şi implicare deosebită, prin disciplină, pasiune şi devotament, oamenii cu suflet care încadrează această structură îşi vor câştiga respectul, preţuirea şi stima cetăţenilor şi a celor din jur şi îşi vor face datoria în sprijinul comunităţii pe care o deservesc”, a declarat inspectorul șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Cpt. Dumitru Croitoru” al Județului Sibiu, colonel Laurențiu-Cosmin Balcu, cu ocazia inaugurării.
De la începutul anului și până în prezent, au mai fost inaugurate alte 3 puncte de lucru ale ISU, în localitățile Avrig, Ocna Sibiului și Păltiniș.




