6.3 C
Sibiu
vineri, noiembrie 14, 2025

Pisică sălbatică, împușcată la o partidă de vânătoare. Polițiștii au ridicat 4 arme

Cele mai citite

În weekend, în centrul localității Cârțișoara, polițiștii Secției de Poliție Rurală Porumbacu de Jos au oprit pentru control două autoutilitare în care se aflau în total opt bărbați, dintre care un localnic în vârstă de 70 de ani și șapte bărbați cu vârste între 29 și 53 de ani, din județul Ilfov.

Cu ocazia controlului asupra vehiculelor, într-una dintre autoutilitare, condusă de către un bărbat în vârstă de 43 de ani, a fost găsită o pisică sălbatică, specie protejată, împușcată.

„În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că unul dintre pasageri, în vârstă de 53 de ani ar fi împușcat animalul în timpul unei partide de vânătoare autorizată pentru alte specii.

În cauză, polițiștii secției de poliție rurală amintite au deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de braconaj cinegetic, respectiv transport vânat fără autorizație.

Publicitate

În vederea continuării cercetărilor, polițiștii au ridicat patru arme de vânătoare, muniție și documente, iar autoutilitara cu care era transportat animalul împușcat a fost indisponibilizată.

Cercetările sunt continuate la nivelul Secției de Poliție Rurală Porumbacu de Jos, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Avrig”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Elena Welter.

Urmărește Sibiu 100% în Google News

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

EDITORIAL. Târgul de Crăciun. Cine o are mai mare (manifestarea): Sibiul sau Craiova?

Astăzi, 14 noiembrie, are loc deschiderea oficială a Târgului de Crăciun de la Sibiu. Și de la Craiova. Rivalele...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect