1.2 C
Sibiu
duminică, decembrie 28, 2025

Sute de radare pe șoselele și autostrăzile din țară. Vor înregistra toate datele despre mașină, șofer și viteză

Cele mai citite

Nu mai puțin de 400 de radare inteligente vor fi montate pe drumurile naționale și autostrăzile din România începând din 2026.

CNAIR a transmis către ANAP documentația necesară pentru achiziția sistemului electronic e-SIGUR, care prevede montarea a 400 de camere video dotate cu radar, precum și a echipamentelor aferente pentru supravegherea traficului rutier.

După validarea documentației de către ANAP, urmează lansarea licitației publice pentru achiziția echipamentelor, a serviciilor de proiectare și a lucrărilor de instalare.

Proiectul are o durată de implementare estimată la 22 de luni, iar finanțarea este asigurată din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Transport 2021–2027.

Publicitate

Noul sistem integrat de management al traficului va permite monitorizarea vitezei de deplasare, recunoașterea automată a numerelor de înmatriculare, verificarea deținerii rovinietei și procesarea automată a datelor privind abaterile de la regulile de circulație.

În etapele următoare, platforma va putea fi extinsă pentru a alerta rapid echipajele de urgență în cazul producerii unor incidente, pentru analiza fluxurilor de trafic și pentru verificarea valabilității ITP și RCA.

Potrivit lui Cristian Pistol, directorul CNAIR, obiectivul principal al sistemului e-SIGUR nu este sancționarea șoferilor, ci descurajarea comportamentelor agresive și periculoase în trafic.

Prin acest demers, autoritățile urmăresc alinierea la Strategia Națională privind siguranța rutieră, care are ca scop reducerea semnificativă a numărului de victime pe șoselele din România.

Deși autoritățile locale nu sunt obligate să instaleze camerele, primăriile care aleg să participe la acest sistem vor încasa direct la bugetul local amenzile generate pe raza localităților respective.

Monitorizarea se face în timp real, iar sistemul poate identifica automat numărul de înmatriculare și proprietarul vehiculului, astfel încât sancțiunile să fie expediate în doar câteva zile către cei care încalcă prevederile Codului rutier.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

Oana Gheorghiu anunță marile schimbări: „Anul viitor va începe confruntarea reală cu rezistența la schimbare și cu pierderea unor privilegii”

Vicepremierul Oana Gheorghiu a transmis, duminică, un amplu mesaj pe Facebook despre restructurări și pierderea unor privilegii.Oana Gheorghiu a...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect