UPDATE 6: „În urma incendiului au fost afectate o hală de aproximativ 450 de metri pătrați în interiorul căreia erau trei autoturisme, două microbuze și patru motociclete, toate fiind distruse în totalitate.
De asemenea, au fost distruse de flăcări mai multe bunuri și scule auto.
Casele învecinate au fost salvate, nu au fost afectate de flăcări.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului este un scurtcircuit produs la un cablu electric defect sau neizolat corespunzător.
Din fericire nu au fost victime”, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ștefan.
UPDATE 5: „Incendiul a fost lichidat. Se lucrează pentru îndepărtarea efectelor negative.
Totodată se fac cercetări pentru a stabili pagubele și cauza probabila de izbucnire a incendiului”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.
UPDATE 4: Incendiul este localizat, nu mai sunt posibilități de propagare la vecinătăți, transmite ISU Sibiu.


UPDATE 3: Pentru suplimentarea forțelor de intervenție au fost alocate încă două autospeciale de stingere, una din cadrul ISU Vâlcea și una de la ISU Hunedoara.


Până în acest moment, aproximativ 50 de persoane au fost evacuate preventiv din imobilele învecinate.
UPDATE 2: „Un incendiu a izbucnit la o hală cu destinația de vopsitorie auto, în municipiul Sibiu. Flăcările au cuprins aproximativ 300 de metri pătrați din suprafața halei, unde se află mai multe autoturisme care au fost afectate de incendiu.

Pentru stingerea focului intervin șase autospeciale de stingere, un echipaj CBRN și o ambulanță SMURD din cadrul ISU Sibiu. În sprijin, au fost trimise și două autospeciale de stingere de la ISU Brașov, precum și o autospecială dotată cu roboți de intervenție de la ISU Mureș.

Având în vedere faptul că în proximitate se află un bloc de locuințe cu patru etaje, pompierii acționează pentru evacuarea locatarilor din zonă.







În acest moment, nu sunt raportate victime, iar intervenția se concentrează pe localizarea incendiului.

Din cauza fumului dens degajat, populația a fost avertizată printr-un mesaj RO-ALERT”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.
UPDATE: Circulația autovehiculelor pe Podul Gării, în municipiul Sibiu, este oprită din cauza degajărilor masive de fum, ca urmare a manifestării incendiului din apropiere.



Polițiștii rutieri deviază traficul spre străzile adiacente.

ȘTIRE INIȚIALĂ: ISU Sibiu intervine de urgență în municipiul Sibiu pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe strada Dorobanților la un depozit.
La fața locului intervin trei autospeciale de stingere o autoscară, o autocisternă și un echipaj SMURD.


Incendiul se manifestă cu flacără și degajări mari de fum.







În zonă va fi emis mesaj de avertizare de tip RO-Alert.
Publicitate

Imagini surprinse de cititorii Sibiu 100% în diferite zone ale orașului.
Vom reveni cu detalii.




