9.1 C
Sibiu
duminică, noiembrie 9, 2025

ULTIMA ORĂ: Nicușor Dan a spus unde își va publica declarația de avere după decizia CCR de joi

Cele mai citite

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri dimineața, că-și va publica declarația de avere pe pagina de internet a Administrației Prezidențiale, dacă decizia CCR interzice Agenției Naționale de Integritate s-o publice.

Președintele României a promis că-şi va depune declaraţia de avere „în 15 zile de la preluarea mandatului de preşedinte al României”, termen prevăzut de lege.

”Dacă legea interzice ANI să publice, o să public pe pagina Preşedinţiei, nu e o problemă asta”, a spus Nicușor Dan, vineri dimineața.

Nicuşor Dan s-a arătat ”surprins” de decizia CCR privind secretizarea declaraţiilor de avere şi scoaterea soților și a copiilor din declarațiile de avere și de interese.

Publicitate

”Probabil că sunt nişte chestiuni care ţin de accesul la date personale… Trebuie ca CCR să redacteze repede, iar Parlamentul să modifice legea, astfel încât cetăţenii să aibă acces”, a declarat Nicuşor Dan.

Curtea Constituțională a României a stabilit joi că declarația de avere poate fi făcută doar în nume propriu, iar publicarea pe site-ul ANI încalcă dreptul la protecţia vieţii private și a datelor personale. CCR își contrazice, astfel, o decizie din urmă cu 11 ani.

Agenția Națională de Integritate (ANI) avertizează că decizia CCR poate afecta toate angajamentele asumate de România la nivel internaţional în ceea ce priveşte lupta împotriva corupţiei, precum și aderarea la OCDE.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Publicitate
spot_img
Cick
Ultimele știri

Revolter, concert aniversar la un deceniu de existență

Sâmbătă, 20 decembrie, de la ora 19, trupa sibiană Revolter organizează, la un club cunoscut din Sibiu (strada Nicolae...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect